Розділи

    • 17 травня 2022

    Вакцинація як ключова стратегія профілактики

    Європейський тиждень громадського здоров'я триває.  17 травня, в рамках його відзначення, обговорюємо вакцинацію як ключову стратегію профілактики інфекційних хвороб.

    Нагадаємо, в Україні всі діти мають обов’язково отримати щеплення проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, краснухи, епідемічного паротиту. Ці вакцини безоплатні, адже їх закуповують державним коштом.

    Варто зазначити, що у минулого року попри пандемію COVID-19, в Україні зберігалося хоч і стабільне, проте недостатнє охоплення рутинними щепленнями дітей на рівні 80%. Такі ж показники охоплення рутинною вакцинацією спостерігались на Вінниччині. Станом на сьогодні охоплення вакцинацією в області є недостатнім. Наприклад, від туберкульозу, вакцинацію від якого проводять в перші дні життя, щеплено 16,1% (від річного плану) дітей до 1 року. Рівень охоплення вакцинацією дітей першого року життя від кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця та поліомієліту сягає лише 15-15,2%. Для гепатиту В цей показник становить 10,3%. Про це повідомляється на сайті Центру громадського здоров’я.

    За даними ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб» впродовж 4 місяців нинішнього року на Вінниччині в порівнянні з аналогічним періодом 2021 року захворюваність туберкульозом органів дихання зросла в 1,5 раза. Всього з початку року зареєстровано 148 випадків туберкульозу органів дихання, серед дитячого населення зареєстровано 4 випадки захворювання. Епідемічним паротитом захворіла 1 дитина.

    За 4 місяці 2022 року в пологових будинках та відділеннях області народилось 3462 дитини,  91,0% із них отримали БЦЖ, першу дозу вакцини проти вірусного гепатиту В отримали 59,0%.

    Закінчений вакцинальний комплекс проти кашлюка, дифтерії та правцю отримали 26,5% дітей першого року життя. Першу ревакцинацію проти кашлюка, дифтерії та правцю у віці 1,5 року отримали 23,9% дітей.

    Черговими ревакцинаціями проти дифтерії та правцю охоплено від 14,3% до 19,3% дітей у віці від 6 до 16 років. Доросле населення підлягає ревакцинації проти дифтерії і правцю кожні 10 років. Серед дорослих контингентів населення черговими ревакцинаціями охоплено лише 9,4% підлягаючих осіб.

    Проти поліомієліту закінчений вакцинальний комплекс отримали 29,5% дітей першого року життя. Першу ревакцинацію проти поліомієліту у віці 1,5 року отримали 30,0%% дітей. Черговими ревакцинаціями у віці 6 та 14 років охоплено 24,0% та 22,0%.

    Проти кору, краснухи та епідемічного паротиту у віці 1 рік вакциновано 28,7%. Ревакциновано у віці 6 років 23,3%.

    Проти гемофільної інфекції вакциновано 27,1% дітей першого року життя. Ревакциновано у віці 1 рік 24,6% дітей.

    За рекомендацією ВООЗ охоплення профілактичними щепленнями за звітний рік має складати 95-100%. Отже, за один квартал року охоплення має складати 23-25%.

    Важливо зробити й додаткові щеплення з урахуванням епідсезону — проти грипу.

    Якщо базова вакцинація від COVID-19 вже є, то попіклуйтесь про бустерну чи додаткову дози.

    Недоохоплення профілактичними щепленнями призводить до зростання захворюваності та реєстрації спалахів інфекційних захворювань, які керуються засобами специфічної профілактики. Це особливо важливо в період війни коли є значне переміщення населення.

    Вакцинація — єдиний спосіб захиститися від потенційно смертельних недуг і можливість уникнути додаткових навантажень і на здоров’я громадян, і на систему охорони здоров’я загалом. Щороку вакцинація рятує 2–3 млн людей в усьому світі від небезпечних захворювань та щороку запобігає 1,5 млн летальних випадків унаслідок інфекційних хвороб.

    Джерело: https://eupha.org

    https://phc.org.ua/