Розділи

    • 17 грудня 2020

    Вакцинація: як це працює

    За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я імунізація — це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, що зазвичай здійснюється шляхом введення вакцини.

    Згідно календаря щеплень, обов’язковими є 10 інфекцій, яким можна запобігти щепленнями: туберкульоз, кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, кір, епідемічний паротит, краснуха, гепатит B, гемофільна інфекція.

    Захворюваність інфекціями які керуються засобами специфічної профілактики за останні 3 роки на території області залишається не стабільним. Так на території області не реєструвались випадки дифтерії. Реєструється від 1 до 3 випадків правцю. З 2018 по 2020 роки спостерігається зменшення рівня захворюваності на краснуху, кашлюк, епідемічний паротит та вірусний гепатит В. В 2017 році на території Вінницької області розпочалось чергове циклічне зростання захворюваності кором (було зареєстровано 106 випадків). Найбільша кількість випадків зареєстрована в 2019 році – 3910 випадків. В поточному році кількість випадків знизилась до 14. В структурі захворюваності інфекціями  які керуються засобами спец профілактики, частка кору складала - 79% в 2018р., 83% в 2019р. та 4% за 10 місяців поточного року.

    У відповідь на спалах кору, в ЛПЗ області було вакциновано в 2018 році - 91%, в 2019 році – 93,2% дітей, віком 1 рік. Ревакциновано відповідно 89,5% та 91,7% дітей 6-ти річного віку.

    В 2019  році спостерігалось перевищення загальнодержавного показника охоплення первинним вакцинальним комплексом дитячого населення першого року життя проти таких інфекцій як кашлюк, дифтерія, правець, вірусний гепатит В та гемофільна інфекція.

    Перевищення черговими ревакцинаціями загальнодержавного показника було зареєстровано в 2019 році, а саме серед дитячого населення у віці 18 місяців  проти дифтерії, правця та кашлюку та охоплення черговими ревакцинаціями дорослого населення проти дифтерії та правцю.

    Забезпеченість ЛПЗ області вакцинами за 2018-2020 роки складає від 45-130%. Вінницька область була недостатньо забезпечена АДП анатоксином для проведення ревакцинації проти дифтерії та правцю дітей 6-ти річного віку, що відобразилось на охопленні ревакцинацією дітей даної вікової групи.

    Охоплення вакцинальним комплексом та черговими ревакцинаціями проти решти інфекцій: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, туберкульоз та вірусний гепатит В не досягають показника 95%, рекомендованого ВООЗ.

    Дана ситуація є передумовою зростання захворюваності серед населення області даними інфекціями.