Розділи

    • 05 жовтня 2020

    Профілактика інфікування на COVID-19 в закладах охорони здоров"я. Роль інфекційного контролю.

    Попри те, що медичні працівники частіше проходять тестування, аніж населення в цілому, до 14 % зареєстрованих випадків інфікування в Вінницькій області всіх випадків припали на медичних працівників. Добре відомо, що нозокоміальні спалахи захворювань є важливими підсилювачами місцевих спалахів, які непропорційно впливають на людей похилого віку та вразливі групи населення. Практика ПІІК має вирішальне значення для захисту функціонування служб охорони здоров'я і пом'якшення впливу на вразливі групи населення.

    Заходи щодо запобігання передачі інфекції в медичних установах є безпосереднім пріоритетом для того, щоб 1) уповільнити попит на спеціалізовані медичні послуги, такі як ліжка у відділеннях інтенсивної терапії (ВІТ); 2) захистити групи ризику; 3) захистити медичних працівників і 4) звести до мінімуму перенесення інфекції в інші медичні установи та у ширші верстви населення.

    У більшості випадків вважається, що коронавіруси передаються від людини до людини через великі краплі з дихальних шляхів, які потрапляють в організм із повітрям або осідають на слизовій оболонці. До інших шляхів передачі коронавірусів відноситься контакт із зараженими предметами, через які може передаватися інфекція, і вдихання аерозолів, що утворюються в ході процедур, які супроводжуються утворенням аерозолів (ПУА). Вірус атипової пневмонії (SARS-CoV-2) був виявлений у пробах з дихальних шляхів і у фекаліях. Вірусна РНК також в окремих випадках спостерігалася у зразках крові, однак ознак передачі вірусу через контакт з кров'ю не виявлено].

    Загальні заходи профілактики інфекцій та інфекційного контролю

    У зв'язку з імовірністю передачі вірусу особами з невеликою кількістю симптомів або взагалі без симптомів, медичні установи повинні забезпечити запровадження заходів з фізичного дистанціювання між персоналом, відвідувачами та пацієнтами, особливо в місцях з масштабним контактним зараженням.

    Використання медичними працівниками хірургічних масок для індивідуального захисту і контроль джерел інфікування може розглядатися як захід щодо зниження передачі вірусу в медичних установах. Оптимальні стратегії не визначені, але будь-яка стратегія повинна брати до уваги наявність хірургічних масок, ступінь передачі інфекції в середовищі та інші існуючі заходи. Деякі медичні установи вимагають, щоб всі медичні працівники носили хірургічні маски під час роботи. У районах, де високий ризик контактного зараження, слід розглянути можливість носіння хірургічних масок або респіраторів FFP2, якщо такі є, на додаток до стандартних запобіжних заходів, таких як ретельна гігієна рук усіма медичними працівниками, що забезпечують догляд за пацієнтами.

    Сортування, первинний контакт та оцінка (первинна та екстрена допомога)

    Служби невідкладної та первинної медико-санітарної допомоги, включаючи лікарів, медичних сестер і адміністративний персонал, який контактує з пацієнтами, повинні бути в курсі поточної епідеміологічної ситуації з COVID-19 у своїй країні і в усьому світі, зокрема знати про:

    Відомі фактори ризику зараження; клінічні симптоми і ознаки COVID-19; рекомендовані заходи ПІІК; ймовірних/підтверджених випадків і переведення таких пацієнтів в інші заклади. Проводити оцінку наявності в пункті надання медичної допомоги відповідних ЗІЗ для всього персоналу.

    Засоби індивідуального захисту для оцінки та збору діагностичних проб з дихальних шляхів

    Рекомендовані ЗІЗ для клінічної оцінки потенційних випадків інфікування COVID-19 можуть бути адаптовані таким чином:

    Медичні працівники повинні проводити первинне обстеження без прямого контакту: пацієнт повинен мати одягнуту хірургічну маску, якщо вона доступна, і перебувати на відстані не менше одного метра від медичного працівника.

      По можливості, слід використовувати фізичний бар'єр, наприклад, скляне або пластикове касове вікно, щоб уникнути прямого контакту і тримати дистанцію. У цьому випадку ЗІЗ не потрібні. Збір діагностичних проб з дихальних шляхів (наприклад, мазок з носоглотки) може спровокувати кашель та/або чхання і, отже, призвести до утворення аерозолів. Медичні працівники, які беруть діагностичні зразки з дихальних шляхів у закритих приміщеннях, повинні одягати рукавички, захисні окуляри, халат і хірургічну маску чи, за наявності, респіратор FFP2.

    Для прохідного тестування або тестування на вулиці достатньо використання хірургічної маски. З метою оптимізації використання ЗІЗ слід закріпити співробітників для виконання процедур у визначених зонах.

    Лікування пацієнтів з підозрою на інфікування

    Пацієнтів з підозрою на інфікування COVID-19 слід ізолювати чи, принаймні, по можливості, відокремити від інших пацієнтів. За наявності кашлю вони повинні носити хірургічну маску, якщо вона доступна, чи, принаймні, прикривати рот серветкою, і дотримуватися належної гігієни рук. По можливості, слід передбачити спеціальні туалети. Необов'язкові контакти між пацієнтами з підозрою на інфікування та іншими особами необхідно звести до мінімуму.

    Співробітники повинні звертатися в цілодобову службу реагування, наприклад, до місцевих органів охорони здоров'я, щоб повідомляти про нових пацієнтів, організовувати діагностичне тестування і, за необхідності, після первинної оцінки організувати безпечне переведення такого пацієнта у відділення невідкладної допомоги для проведення подальшої діагностичної оцінки.

    Транспортування пацієнтів

    Важливо забезпечити наявність процедури перевезення пацієнтів з підозрою або підтвердженням інфікування COVID-19 машинами швидкої допомоги з урахуванням часової і географічної наявності належним чином підготовленого персоналу та обладнання.

    Під час транспортування пацієнтів з підозрою або підтвердженням інфікування COVID-19 машинами швидкої допомоги важливо забезпечити, щоб медичний персонал мав одягнуті ЗІЗ, знезаражував машину швидкої допомоги після транспортування пацієнта відповідно до вказівок щодо чищення навколишнього середовища, а також практикував безпечне поводження з відходами відповідно до місцевих процедур. Якщо дезінфекція машини швидкої допомоги неможлива у зв'язку з високим попитом на послуги швидкої допомоги, слід розглянути можливість використання спеціальних машин швидкої допомоги для пацієнтів з підозрою на COVID-19.

    До відповідних ЗІЗ для медичних працівників, які супроводжують/контролюють пацієнта під час транспортування, належать хірургічна маска або, за наявності, респіратор FFP, а також рукавички, засоби захисту для очей (захисний щиток або захисні окуляри) і халат. За наявності хірургічної маски, слід надати її пацієнтам із симптомами респіраторного захворювання.

    Особи, які сидять спереду в машині швидкої допомоги, включаючи водія, не повинні контактувати з пацієнтом. За відсутності фізичної перегородки між передньою і задньою частинами машини швидкої допомоги, цим особам слід одягати хірургічну маску.

    Лікарні

    Для зниження ризику передачі COVID-19 серед пацієнтів, медичних працівників та іншого персоналу лікарень слід розглянути можливість вжиття наступних заходів.

    Адміністративні заходи

    Забезпечити відповідне навчання медичних працівників та іншого персоналу щодо ПІІК. 19. По можливості, слід також організувати навчання тих осіб, яких можуть запросити до роботи на більш пізньому етапі для допомоги в проведенні хірургічної операції (наприклад, співробітників установ, студентів- лікарів/медичних сестер і медичних працівників, які вийшли на пенсію). Розглянути питання про обмеження необов’язкових відвідувань і забезпечити, щоб усі, включаючи пацієнтів і відвідувачів медичного закладу, знали про необхідність дотримання гігієни рук та дихальних шляхів, в тому числі відповідного етикету під час кашлю.

    Завідування пацієнтами

    Якщо пацієнтів небагато, їх бажано поміщати в ізольовану палату зі спеціальним туалетом, якщо такий є. По можливості, пацієнтів слід розміщувати в одномісних палатах, обладнаних для профілактики захворювань з негативним тиском і передпокоєм, особливо для тих пацієнтів, які потребують ПУА.

    У випадку масштабного контактного зараження та великої кількості пацієнтів з COVID-19, яка потребують госпіталізації, лікарням слід розглянути питання про розміщення пацієнтів з підтвердженою інфекцією COVID-19 в окрему палату або секцію лікарні зі спеціально виділеним персоналом (групування). Це дозволить заощадити використання ЗІЗ, оскільки медичні працівники можуть носити однакові засоби захисту органів дихання під час догляду за пацієнтами, що входять в групу, і зменшити ймовірність передачі інфекції у зв'язку з наданням медичної допомоги.

    Рекомендується використовувати спеціальне або, по можливості, одноразове медичне обладнання (наприклад, манжети для вимірювання артеріального тиску, стетоскопи і термометри).

    Засоби індивідуального захисту

    Медичні працівники, які контактують з пацієнтами із підозрою або підтвердженням інфікування COVID-19, повинні носити хірургічну маску або, за наявності, респіратор FFP2, який щільно прилягає до обличчя, засоби захисту очей (наприклад, захисний щиток або захисні окуляри), халат з довгими рукавами або фартух і рукавички .

    Медичні працівники повинні суворо дотримуватися процедур надягання і безпечного зняття ЗІЗ у правильній послідовності . Активна допомога під час надягання і знімання допоможе звести до мінімуму ризик випадкового зараження. Руки слід мити відразу ж після зняття ЗІЗ. Важливо забезпечити, щоб весь персонал, призначений для лікування пацієнтів з COVID-19, був навчений належному використанню засобів індивідуального захисту.

    Процедури, під час проведення яких утворюються аерозолі

    До цих процедур відноситься: ендотрахеальна інтубація, бронхоскопія, відкрите відсмоктування, лікування за допомогою небулайзера, ручна вентиляція перед інтубацією, позиціювання пацієнта у схильне положення, відключення пацієнта від апарату вентиляції легенів, неінвазійна вентиляція з позитивним тиском, трахеостомія і серцево-легенева реанімація.

     Ці процедури пов'язані з підвищеним ризиком передачі коронавірусів і вимагають вжиття заходів захисту органів дихання. У випадку нестачі респіраторів рекомендується виділяти їх в пріоритетному порядку для використання під час ПУА. В ідеалі ПУА слід виконувати в ізольованому приміщенні з негативним тиском. Кількість людей у приміщенні під час таких процедур необхідно обмежувати до мінімуму. Всі присутні повинні мати одягнутий добре підігнаний респіратор FFP3, захисний щиток або захисні окуляри, непроникний халат з довгими рукавами і рукавички.

    Моніторинг стану здоров'я і поводження з персоналом, який зазнав впливу інфекції

     Персонал, який здійснює догляд за пацієнтами з COVID-19, потребує активного спостереження на предмет розвитку симптомів і забезпечення професійної медичної підтримки. Лікарні повинні вести облік всіх співробітників, які надають допомогу пацієнтам з підтвердженою інфекцією COVID-19. Ці співробітники повинні зберігати пильність, і якщо протягом 14 днів після останнього контакту з підтвердженим інфікованим пацієнтом у них підвищилась температура або з'явилися якісь симптоми респіраторних захворювань, їм слід звернутися для проведення тестуванням і самоізолюватися у випадку поганого самопочуття.

     Медичні працівники, які зазнали впливу COVID-19 без рекомендованих ЗІЗ, повинні, по можливості, припинити роботу, провести самоконтроль симптомів і самоізолюватися на 14 днів. Тестування медичних працівників, які зазнали впливу COVID-19, є альтернативною стратегією, яка може бути застосована у випадку гострого браку персоналу. Оптимальна стратегія тестування для цього сценарію ще не визначена.

    Дезінфекція приміщень та утилізація відходів

    Персонал, залучений до дезінфекції приміщень та утилізації відходів, повинен вживати наступні заходи.

    Персонал, залучений до дезінфекції приміщень та утилізації відходів, повинен носити хірургічну маску, рукавички, захисні окуляри (захисну маску або окуляри) і халат.

     Рекомендується регулярне прибирання з подальшою дезінфекцією з використанням лікарняних дезінфікувальних засобів, ефективних проти вірусів; очищення поверхонь, до яких часто торкаються в палатах пацієнтів, є особливо важливим.

    Персонал, залучений до утилізації відходів, повинен носити ЗІЗ. Такі відходи повинні класифікуватись як відходи з інфекційних відділень закладу категорії В і оброблятися відповідно до внутрішніх правил медичних установ і місцевих нормативних актів.

    Лабораторне тестування

    Всі зразки, відібрані для лабораторного дослідження, повинні розглядатися як такі, що потенційно містять інфекцію, і медичні працівники, які відбирають або транспортують клінічні зразки, повинні суворо дотримуватися стандартних запобіжних заходів, щоб звести можливість впливу патогенів до мінімуму.