Розділи

    • 10 вересня 2020

    Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликається мікобактеріями туберкульозу і характеризується розвитком клітинної алергії, поліморфною клінічною картиною і утворенням специфічних гранульом в різних тканинах і органах. Туберкульоз займає особливе місце серед соціальних і медичних проблем людства.

    Як це не банально, серед причин поширеності захворювання в нашій країні - елементарна необізнаність. Відсутність інформації, як повелося, народжує забобони і міфи.    Туберкульоз не ліквідований в жодній країні світу. Починаючи з 90-х років ХХ сторіччя помітно зросла розповсюдженість туберкульозу у всьому світі, в тому числі і на Україні. Третина населення Земної кулі інфікована туберкульозною паличкою.

    Міф № 1: Україна — лідер захворюваності на туберкульоз у світі

    Україна не є світовим лідером захворюваності на туберкульоз — це міф. Проте іншою не менш серйозною проблемою в Україні є поширеність мультирези - стентного туберкульозу та туберкульозу з розширеною резистентністю. На сьогодні Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу

    Ситуація з туберкульозу в світі та Україні  Щорічно в світі на туберкульоз захворюють 9-10 млн. чоловік (близько 60% приходиться на країни, що розвиваються), 3–4 млн. чоловік (з них 1 млн. жінок) щорічно помирають від туберкульозу.Загальна кількість хворих на туберкульоз у світі досягає 50 – 60 млн. чоловік. Якщо ситуація щодо боротьби з туберкульозом не зміниться, то протягом найближчих 30 років можуть занедужати не менше 90 млн. чоловік і понад 30 млн. можуть померти від цього захворювання. Ось чому Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) в квітні 1993 року проголосила туберкульоз глобальною небезпекою.

    За даними ВООЗ, в Україні щороку своєчасно не виявляють 23% випадків туберкульозу.Це є причиною його подальшого поширення.В січні 2020 року в Україні зареєстрували 2,4 тисячі нових хворих на туберкульоз. У лютому нових випадків було 2 000. А загалом від хвороби минулого місяця лікувались 20 тисяч людей.В 2018 році, за даними МОЗ, в Україні було 62,3 хворих на туберкульоз на 100 000 населення.У цей час у Польщі, за даними Світового банку, лише 16 хворих на сто тисяч наслення, у Білорусі - 31, у Словаччині - 6.

    Більше, ніж у нас, наприклад, хворих на туберкульоз було в Афганістані, Камбоджі, Гані.

    Щоб знизити гостроту проблеми, в якості головних компонентів програми по боротьбі з цією хворобою ВООЗ визначила активне виявлення хворих на туберкульоз та проведення протитуберкульозної імунізації.
    У людини туберкульоз викликають мікобактерії. Вони стійкі в зовнішньому середовищі: 3-4 міс. зберігаються на сторінках книг, 10 днів – у вуличному пилу, у воді – до року, десятиліттями – в замороженому стані. Гинуть протягом декількох хвилин при УФО і кип’ятінні.
              
    МІФ 2 Туберкульозом можна заразитися тільки від хворої людини, яка виділяє паличку туберкульозу, при безпосередньому контакті з ним.

    Основні джерела інфекції: хвора людина, молочні та м’ясні продукти від хворих на туберкульоз тварин. Шляхи передачі: повітряно-крапельний – частіше; можливий також трансплацентарний шлях інфікування (при вагітності від матері до плоду).
    Основні чинники передачі інфекції: контакт з бактеріовидільником тривалого характеру, імунодепресія, голодування, погані соціально-побутові умови.. Не характерна періодичність і сезонність захворюваності. Джерело інфікування не вдається встановити майже в 90% випадків.

    Особливістю туберкульозної інфекції є тривале (протягом багатьох років, а в деяких випадках і довічно) збереження життєздатного збудника в лімфатичних вузлах, осередках дисемінації і в первинному осередку. Ослаблення організму і зниження імунітету при інфекційних (ВІЛ-інфекція, вірусний гепатит, хвороба кір) та інших захворюваннях призводять до активізації здавалося б повністю «згаслих» вогнищ. Двома основними факторами визначається ризик зараження туберкульозом: підвищена сприйнятливість до інфекції і контакт з хворим відкритою формою туберкульозу.
     

    МІФ 3. На туберкульоз хворіють тільки бідні або малозабезпечені люди.

     На туберкульоз хворіють усі вікові групи – від новонароджених до людей похилого віку

      До групи ризику входять:

    1. Особи, які перебувають в тісному, постійному побутовому контакті з хворим (студенти в гуртожитку, члени однієї сім’ї);
    2. Люди, які зловживають наркотиками, алкоголем; Особи без постійного місця проживання;
    3. Медичні працівники;
    4. Працівники пенітенціарних установ або ув’язнені.

    Туберкульоз найчастіше вражає органи дихальної (бронхи і легені) і сечостатевої систем. Ураження кісток тазу і хребта найбільш часто зустрічаються при кістково-суглобових формах туберкульозу.
     

    Як вберегтися від туберкульозу?
    Якщо ви більше 2 тижнів почуваєтеся погано, вас турбує вночі кашель, маєте знижений апетит, підвищену температуру, пітливість, особливо вночі, задуху, кровохаркання НЕГАЙНО зверніться до свого дільничного лікаря-терапевта. Головне – вчасно звернутися за допомогою. Чим раніше виявлений хворий на туберкульоз, тим більше шансів у хворого на повне вилікування. Своєчасно виявлений хворий, що одержує повноцінне лікування, через 6-8 тижнів не є джерелом інфекції. Вчасно розпочате лікування є запорукою повного вилікування.
     При порушенні режиму лікування хвороба переходить у хронічну форму, яку вилікувати дуже важко.

    Щоб не захворіти на туберкульоз в умовах епідемії  уникайте покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках).

    - Суворо дотримуйтесь правил особистої гігієни при використанні молока і м’яса, надійно піддавайте їх термічній обробці. Не купуйте молочні продукти, фасовані у нестерильний, раніше вживаний пластиковий посуд. 

    - Необхідно повноцінно харчуватись, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати квартиру в чистоті, часто провітрювати.