Розділи

    • 18 травня 2020

    «Пам’ятати і діяти в твоїх силах!»

    Щорічно у третю неділю травня відзначається  День пам’яті людей, які померли від СНІДу.

    Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За оцінними даними, на початок 2019 р. в країні проживало 239 956 ВІЛ-позитивних людей. Кожен сотий громадянин України у віці від 15 до 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників серед країн регіону.

    За даними Європейського центру з контролю та профілактики захворюваності та Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я, регіон Східної Європи та Центральної Азії, до якого територіально належить Україна, єдиний у світі, де продовжує зростати кількість нових випадків ВІЛ-інфекції та смертей від СНІДу.

    Епідемія ВІЛ-інфекції в Україні на сучасному етапі характеризується переважним ураженням осіб працездатного віку зі зростанням частки вікової групи старше 50 років серед нових випадків захворювання. ВІЛ-інфекція поширюється переважно статевим шляхом, але все ще залишається сконцентрованою в ключових щодо інфікування ВІЛ групах населення.

    За  2019 рік , в  Україні офіційно зареєстровано 16257 випадків ВІЛ-інфекції,7502 випадків СНІДу та 2979 смертей, зумовлених СНІДом, серед громадян України та 44випадків ВІЛ-інфекції серед іноземців.

    За даними ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» за період 1987-2018рр серед громадян України офіційно зареєстровано 333 717 ВІЛ-інфікованих громадян, у тому числі 111 044 хворих на СНІД, 48 456 випадки смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

    Територіями з високим рівнем поширеності ВІЛ залишаються південно-східні регіони України, з низьким рівнем – західні області. Кількість вперше зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб значно збільшилась (близько 1000 пацієнтів) за рахунок залучення до медичного нагляду осіб з позитивними результатами обстеження на ВІЛ у попередні роки та активізацією роботи Донецького та Луганського регіональних центрів СНІДу.

    В минулому році вперше було офіційно зареєстровано 368 ВІЛ- інфікованих осіб, діагноз СНІД  встановлено 222 особам . За цей період померло 127 ВІЛ-інфікованих осіб , в тому числі від  СНІДу -64 особи. 

    У Вінницькій області, з початку епідемії ВІЛ  в Україні, станом на 01.01.2020 року вперше виявлено 5806 ВІЛ-інфікованих громадян України, із них 2561 особам встановлено діагноз СНІД, померло всього 1327 ВІЛ-інфікованих осіб (в тому числі від СНІДу – 825 особи).

    Під медичним наглядом станом на 01.01.2020 року знаходиться 2985 ВІЛ-інфікованих громадян  України, в тому числі з діагнозом СНІД  1384 особи,

    на серологічному контролі знаходиться 106 дітей, ВІЛ-інфіковано 46 дітей (в тому числі зі СНІДом-34 дитини) відмова від нагляду 7.

    Поширеність ВІЛ-інфекції/СНІДу у Вінницької області, станом на 01.01.2020 р

    на АРТ знаходиться 2085 осіб, з них 45 дітей.

    В структурі шляхів передачі ВІЛ-інфекції за 2019 року переважав, як і протягом останніх 4 років, статевий шлях інфікування – 82,7%, парентеральний (при ін’єкційному споживанні наркотиків) склав – 13,2%, 3,3 % - інфікування чоловіків, які мали статеві стосунки з ВІЛ-інфікованими чоловіками, у решті випадків інфікування від ВІЛ-інфікованої матері до дитини.

    У 2019році протестовано 71305 осіб (4,6% населення Вінницької області), в т.ч 9240 осіб з груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, що склало 13% від всіх протестованих осіб. Забезпечується 100% тестування донорської крові. За 2019 рік протестовано 17093 особи.

    У Вінницькій області створені та працюють 15 окремих кабінетів «Довіра» для надання спеціалізованої медичної допомоги щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу, 15 на базі кабінетів інфекційних захворювань в ЗОЗ області та 5 – на базі інших кабінетів ЦПМСД міста. 8 кабінетів «Довіра» (6 иістах:Жмеринка, Козятин, Бар,Гайсин, Немирів, Могилів-Подільський, Томашпіль, Ладижин) , здійснюють АРВ-лікування пацієнтів.

    Спільними зусиллями установ, які працюють напрямку протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на даний час вдалося:

    - охопити медичними послугами з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу 70% представників ключових груп;

    - забезпечити антиретровірусною терапією 84,5% осіб (від тих, що потребують);

    - забезпечити навчання 100% школярів за програмами розвитку життєвих навичок щодо формування здорового способу життя і профілактики ВІЛ/-інфекції/СНІу;

    - знизити рівень передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини до 3,03 %;

    - забезпечити у 100% дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями раннє виявлення випадків інфікування;

    - забезпечити доступ до замісної підтримувальної терапії та реабілітаційних програм споживачів ін’єкційних наркотиків;

    - налагодити  систему добровільного консультування та тестування з метою діагностики ВІЛ/СНІД на початкових стадіях;

    - створити систему навчання та підвищення  кваліфікації спеціалістів, залучених до роботи з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу (Міжрегіональний тренінговий центр з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу на базі обласного Центру СНІДу).

    - налагодити співпрацю Центру СНІДу з неурядовими організаціями області, які працюють в цьому напрямку.

    Сьогодні, у третю неділю травня, відзначається Всесвітній день пам'яті

    людей, які померли від СНІДу.

    В умовах карантину,  усі хто бажає обстежитися на ВІЛ, можете звертатися до КНП «Вінницький клінічний Центр СНІДу Вінницької обласної Ради»

    (Вінницький р-н с. Березина, контактний номер тел. 0432 56 64 23)

    Пам’ятайте  про небезпеку інфікування Covid-19, обов’язково дотримуйтесь маскового режиму, та соціальної дистанції !

    Бережіть один одного і себе!

    Зав . відділення оргметодроботи та епідмоніторингу, лікар – епідеміолог  КНП «Вінницький клінічний Центр СНІДу Вінницької обласної Ради»    Дидь І.І.