Розділи

    • 18 травня 2020

    Здорове, активне довголіття.

    Реалії сьогодення, в період пандемії COVID-19, показали, що найбільш незахищеною та вразливою  категорією населення є люди віком від 60років. І як не прикро, на сьогодні  із 476 випадків померлих від COVID-19 в Україні , 86% складають особи віком від 50 років. Але така ситуація не лише в нашій державі, а і в інших.

         Сьогодні у світі проживає близько 700 мільйонів людей старше 60 років. Очікується, що до 2050 року їх кількість складе близько 2 мільярдів або 20% прогнозованого населення Землі. Ніколи ще раніше в історії не було такої, як сьогодні кількості людей зрілого віку, які мають живих батьків.  Напевно, в усьому світі немає жодної людини, яка б  не мріяла зупинити, або хоча б уповільнити процес старіння.

             Вчені століттями намагаються створити засіб, який допоможе подовжити молодість. І, треба відзначити, вже добилися деяких успіхів в цьому напрямку. В період між 2000-м та 2016-м роками глобальна тривалість життя збільшилася на 5,5 років — з 66,5 до 72,0 років. Середня очікувана тривалість життя в Україні у 2008—2009 рр. становила 69.3 роки, в тому числі у міських поселеннях — 70.0 років, у сільських — 67.8 років. Тривалість життя у міських поселеннях на 2.2 роки вища ніж у сільських (69.0 проти 66.8). Це характерно для всіх регіонів України, за винятком Закарпатської області, де тривалість життя в сільській місцевості на 0.9 роки вища ніж у містах. Найбільше перевищення тривалості життя у міських поселеннях над сільськими зафіксоване у Чернігівській (5.5 роки) і Житомирській (4.4 роки) областях.

             Середня тривалість життя чоловіків на 11.1 років менше ніж у жінок (63.8 та 74.9 відповідно). Цей розрив є більшим у сільських поселеннях (11.9 років), ніж у міських (10.6 років). Найбільше перевищення (13.8 років) спостерігається у Чернігівській області, причому серед сільського населеннях воно становить 15.9 років). Найменші відмінності у тривалості життя чоловіків і жінок характерні для м. Києва (9 років) та Чернівецької області (9.6 років). Зазначається, що сьогодні тривалість життя в Україні, згідно з  дослідженням, складає 72,1 роки, що є дещо нижче за середній показник у світі-72,48років.

             Українці в середньому живуть довше за жителів Казахстану, Індонезії, Росії та Північної Кореї, проте середня тривалість життя в Україні все ж є меншою ніж у країнах Західної Європи та Північної Америки.

             Серйозний вплив на тривалість життя мають спосіб життя,  якість медицини та екологічний стан в країні.

             У квітневій доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я відмічається (ВООЗ), що тривалість життя у всьому світі продовжує збільшуватись, однак тенденція, що жінки живуть довше, зберігається. В південних країнах тривалість життя жінок становить 83 роки, а чоловіки живуть на 5 років менше. Різницю між тривалістю життя чоловіків та жінок у ВООЗ пояснюють зокрема тим, що перші рідше звертаються до лікарів. Окрім того, чоловіки у чотири рази частіше стають жертвами вбивств та у два рази частіше гинуть внаслідок аварій на дорогах.

          Найбільша очікувана тривалість життя у світі в Японії. В середньому, мешканці цієї країни живуть майже 84 роки. Крім цього, друге та третє місця у рейтингу займають Сінгапур та Швейцарія. Очікується, що тривалість життя громадян цих країн складе близько 83 років. В Європі найвища тривалість життя в Швеції – 80 років, і в південних країнах – Італії, Іспанії – 83 роки для жінок, чоловіків на п’ять років менше.

             Так як же можна сьогодні уповільнити процес старіння?

           Про те, як перетворити старість у радість, стати довгожителем, не хворіти, дотримуватися активного способу життя навіть на пенсії, любити дітей та онуків, безболісно пережити менопаузу і андропаузу, і при всьому цьому залишатися цікавими протилежній статі.

          Один із головних пріоритетів, обговорених у проекті тринадцятої загальної програми ВООЗ  на 2019–2023 роки — це необхідність діяти з акцентом на доказовій політиці та нових стратегіях забезпечення здорового старіння. Проект програми ВООЗ складений для підготовки “Десятиліття здорового старіння 2020-2030”. Однак це вимагало часу та зусиль, і лише завдяки інтенсивній міжнародній пропаганді "здорове старіння" було включено до програми ВООЗ із заявою, що "Забезпечення здорового старіння є нагальною проблемою для всіх країн", і головна мета охорони здоров'я — жити не просто довгим, а й здоровим життям”. “Очікувана тривалість здорового життя” - це основний інструмент для досягнення успіху у сфері охорони здоров'я.

    Науково обґрунтовані дослідження свідчать про те, що  більшість людей у віці страждають від хронічних захворювань, тягаря мультіморбідності (наявності 3 і більше хвороб) та одночасного призначення великої кількості лікарських препаратів. Для зменшення цього тягаря захворювань та захисту населення на глобальному рівні необхідно вживати заходи зі здорового старіння.

         ВООЗ підкреслює важливість ролі первинної медичної допомоги та внеску медичних працівників у збереження здоров'я людей похилого віку протягом більш тривалого часу, та наголошує на важливості інтеграції послуг при різноманітних умовах. 

             Людям дуже цікаво дізнатися, що вони можуть зробити, щоб жити довше і залишатися здоровими протягом подальших років життя.

    Будь-яка модель оцінки та управління повинна враховувати всі фактори нездорового старіння: харчування, пізнання, фізичне навантаження, гормони, запалення, ефективність, екологію, соціальні/поведінкові фактори та економіку. Зниження соціально-економічного статусу пов'язане з погіршенням стану здоров'я та раптовою втратою достатку.

    Результати ґрунтовних досліджень науковців свідчать про те, що при успішному та здоровому старінні настрій та загальне самопочуття покращуються з віком.  

    Численні дослідження вже показали, що старіння наших тіл змінюється за своєю природою, а терапевтичне втручання, що уповільнює старіння людей, може стати метою науки та охорони здоров'я.

    Багато вчених у всьому світі стверджують, що старіння слід класифікувати як захворювання. Однак, на сьогодні не виявлено жодних глобальних чи національних заходів щодо класифікації старіння як захворювання та початку клінічних випробувань лікування. 

    Не слід думати, що старіння, це тільки зморшки і зів'яла шкіра. Для цього процесу характерний ряд ознак: Погіршення функцій головного мозку, погіршення пам'яті, хронічні захворювання, хвороби серця і судин, онкологічні захворювання, захворювання опорно – рухової системи. остеопороз і багато іншого.

     Вчені дійшли висновку, що найоптимальніший засіб уповільнити старіння - це дотримуватися збалансованої дієти, ведення здорового способу життя та своєчасне звернення за медичною допомогою на початкових стадіях захворювань.

    Здоровий спосіб життя передбачає: Гармонійне  поєднання фізичної активності і відпочинку, регулярні фізичні навантаження, відмова від шкідливих звичок, вживання в їжу тільки корисних продуктів, дотримання водного балансу, позитивні емоції і позитивне мислення, харчування проти старіння.

    Слід зазначити що погане здоров'я не завжди повинно переважати у похилому віці. Більшість проблем зі здоров'ям, з яким стикаються люди похилого віку, пов'язані з хронічними станами, особливо з неінфекційними захворюваннями. Багато з них піддаються профілактиці або можуть настати пізніше в результаті здорового способу життя. Інші проблеми зі здоров'ям можуть бути ефективно подолані, якщо вони виявлені досить рано. І навіть для людей похилого віку сприятливе середовище життєдіяльності може забезпечити гідне життя і продовження активної фази біологічного циклу.