
Не існує безпечного куріння
Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я стверджують, що глобальна тютюнова епідемія щороку вбиває понад 1 мільйон людей у світі. Близько 13 000 українців, які не є курцями, помирають через хвороби, спричинені вторинним тютюновим димом.
Вдихання вторинного тютюнового диму, або пасивне куріння - шкідливе для здоров’я. У тому числі й від електронних сигарет та пристроїв для нагрівання тютюну.
Подібно до сигарет, електронні пристрої для куріння генерують бічні, або вторинні аерозолі - тобто те, що курець видихає в навколишнє середовище. Вторинний аерозоль містить ацетальдегіди та формальдегіди, летючі органічні речовини, нікотин та важкі метали, які мають токсичний вплив на здоров’я людини. До того ж нікелю й хрому в такому аерозолі більше, ніж у диму від звичайних сигарет.
На Вінниччині за результатами серії опитувань, що проводили фахівці ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб» та Вінницького центру громадського здоров’я у 2022 році, «прихильниками» електронних сигарет, вейпів, кальяну, є понад 18% респондентів, вживають їх періодично – 19,6%.
Крім того, 28.2 % опитаних вважають електронні сигарети безпечною альтернативою звичайним цигаркам. Також серед опитаних - більшість, а це 61%, хоча б один раз курили електронні сигарети.
Понад 50% респондентів вважають що пасивне куріння електронних сигарет несе шкоду, проте чимала кількість людей помилково вважає, що пасивне куріння вейпів, кальяну та інших електронних пристроїв – це безпечно. Таких понад 23%. Вважають безпечними електронні сигарети без нікотину – 17% опитаних.
Ароматизовані та смакові добавки в електронних цигарках шкідливими вважають понад 63% респондентів. Значний відсоток людей, а це 52.5%, назвали використання таких добавок стимулом для початку куріння.
Проте, Всесвітня організація охорони здоров’я вкотре наголошує: не існує безпечного рівня впливу вторинного аерозолю як електронних сигарет, так і тютюнових виробів для нагрівання. Не існує безпечного куріння.
Нагадаємо, що з 11 липня Законом України вводяться додаткові правила щодо захисту бездимного середовища, зокрема: заборонено куріння пристроїв для нагрівання тютюну на рівні з сигаретами, кальянами та е-сигаретами у визначених Законом громадських місцях.
Турбота про власне здоров’я та здоров’я оточуючих є вкрай важливими.
#NoSmokingFriendly
#ДякуюЩоНеКурите
#ВсесвітнійДеньБезТютюну
#WorldNoTobaccoDay2022
#БезпечногоКурінняНеІснує
Джерело: https://zakon.rada.gov
Звіти ВООЗ