
Біполярний розлад
Війна змусила багатьох із нас пережити стрес, спричинений психічними травмами, зіткнутися з депресією або посттравматичним стресовим розладом, відчути травматичний досвід переїздів та довготривалих поїздок у чужі міста та країни. Подібні ситуації мають негативні наслідки для психічного та фізичного здоров'я.
Психічне здоров'я є важливою частиною громадського здоров'я, і входить до числа неінфекційних захворювань, функції епідмоніторингу за якими покладено на ЦКПХ.
30 березня щорічно відзначають Всесвітній день біполярного розладу.
Біполярним розладом страждає чимало людей. Але особливо обговорювані випадки, коли до нього схильні видатні особистості так, як нідерландський художник-постімпрессіоніст Вінсент Ван Гог, композитор Людвіг Ван Бетховен, імператор Франції Наполеон Бонапарт, актор Бен Стіллер, англійська актриса Вів’єн Лі, американський актор Жан-Клод Ван Дамм та багато інших.
Що ж таке біполярні розлади?
Біполярний розлад (маніакальна депресія) - це стан психічного здоров'я, який викликає екстремальні коливання настрою, що включають в себе емоційні максимуми (манія) і емоційні мінімуми (депресія). Епізоди коливань настрою можуть виникати рідко або кілька разів на рік.
За даними ВООЗ біполярним розладом хворіють майже 60 мільйонів чоловік по всьому світу. Це непростий в лікуванні психічний розлад. Люди з біполярним розладом відчувають чергування депресивних епізодів з періодами маніакальних симптомів.
Під час депресивного епізоду людина відчуває пригнічений настрій (відчуття сумний, дратівливий, порожній) або втрата задоволення або інтересу до діяльності, протягом більшої частини дня, майже кожен день.
Маніакальні симптоми можуть включати ейфорію або дратівливість, підвищену активність або енергію та інші симптоми, такі як підвищена балакучість, гоночні думки, підвищення самооцінки, зниження потреби у сні, відволікання та імпульсивна безрозсудна поведінка.
Люди з біполярним розладом піддаються підвищеному ризику суїциду. Проте існують ефективні варіанти лікування, включаючи психологічне консультування (психотерапію), зниження стресу і посилення соціального функціонування, а також медикаментозне лікування.
Точні причини виникнення біполярного розладу невідомі, але виявлені два важливі фактори - генетичні та біохімічні.
Виявлені також фактори ризику, які можуть бути тригерами для першого епізоду.
Це зокрема:
- Наявність родича - мами, тата або брата з біполярним розладом;
- Періоди високого стресу - приміром, смерть близької людини чи інші події, що травмують;
- Зловживання наркотиками чи алкоголем.
Жити з таким захворюванням, звісно, важко - особливо партнеру, близькій людині чи опікуну пацієнта. Хочеться розслабитися, все кинути й просто сподіватися. Але за відсутності лікування БАР може призвести до ускладнень:
- Проблеми з наркотиками та алкоголем
- Самогубство або спроби самогубства
- Галюцинації
- Юридичні або фінансові проблеми
- Проблеми у стосунках
- Погані результати в роботі або навчанні
Метою Всесвітнього дня біполярного розладу є привернення уваги світової громадськості до існуючої проблеми біполярних розладів.
30 березня по всьому світу проходять просвітницькі лекції, акції та флешмоби. Їх завдання - привернути увагу до труднощів, з якими стикаються люди з біполярним розладом.
Знайти психологічну та психіатричну допомогу й отримати допомогу фахівців у Вінницькій області можна у наступних закладах:
-обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр.( Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр) Щоб записатись на консультація до лікаря, зателефонуйте за номером - 0432-65-60-95, 068-309-19-40;
-обласний клінічний медичний реабілітаційний центр ветеранів війни та радіаційного захисту населення ( Вінницький обласний клінічний чорнобильський диспансер ) - Для попереднього запису чи додаткових консультацій звертайтеся за тел. (0432) 655-200, 098 956 5159;
-обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка ( Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім.акад. О.І. Ющенка ) Для попереднього запису зателефонуйте за номером: 0-800-219-319 (безкоштовно з мобільного), (0432) 50-79-19;
-обласна клінічна лікарня ім. М.І. Пирогова ( Вінницька Обласна Лікарня ім. Пирогова ) тел. реєстратури (0432) 671-361.
Дізнайтеся більше про психічне здоров’я у відео на нашому YouTub каналі:
https://www.youtube.com/watch?v=JraCDBB1WQk
https://www.youtube.com/watch?v=JraCDBB1WQk&t=4016s
https://www.youtube.com/watch?v=j1WdBxNdYpc